18.11.2005

Napsal | 78 komentářů | Kategorie | Přečteno 90,209×

Zanzibar – exotický africko-arabský ráj

Zanzibar – exotický africko-arabský ráj

Je začátek února, předpověď počasí hlásí rekordní mrazy kolem -20 stupňů. Deprese dosahuje nejvyššího stupně, ale naštěstí – mám v kapse letenky na legendární ostrov koření a bývalý důležitý ostrov co se obchodu s otroky týče, exotický Zanzibar na východě Afriky. Je to místo, o kterém si můžete přečíst cokoli, ale dokud tam nebudete a neucítíte tu vůni ostrova, vlastně jako byste o tomto souostroví ani nic nevěděli. Ano, souostroví, Zanzibar totiž není jeden daný ostrov, ale několik menších ostrovů.

02/2005   [ Kde to je | Mapa | Průvodce | Fotogalerie ]

Samotné souostroví patří k Tanzánii, nicméně si vybudovalo poměrně velkou nezávislost a mnoho rozhodnutí dělají sami, není potřeba úprav ze strany Tanzánie. Jedno z těch méně sympatických rozhodnutí je zvýšení příjezdní taxy na ostrov, a to z $25 na $50. Odjezdní taxa pak nadále zůstává $25. Jako i jinde v Africe je nutné očkování proti žluté zimnici (hlavně pokud tam pojedete z nakažených oblastí, např. Keňa či pevnina Tanzánie), doporučené jsou i Hepatitida A+B, břišní tyfus a samozřejmě antimalarika. Nicméně za celý náš pobyt jsem se s moskyty nesetkal (jihovýchod ostrova, oblast Pongwe, únor). Let je momentálně nejlevnější a asi i nejrychlejší s KLM přes Amsterdam a Nairobi, kteří mají smlouvu s Kenya Airways, nicméně počítejte s cca 12ti hodinami v letadlech a s různě dlouhými prodlevy na letištích, takže výsledný let se pohybuje kolem 20ti hodin. Cena letenek se točí kolem 30.000,-. Jinak místní měnou jsou Tanzanijské Šilinky, jejichž oficiální kurz je asi 1200 Tzs = $1, ale všude se to počítá 1000Tzs = $1 a dolary není problém platit, ani ve státních zařízeních jako je třeba pošta.

Takže přílet na Unguja Island (dál budu psát Zanzibar – sice to je nesprávně, ale je to zažitější :)… Letiště je velmi poetické, obklopené palmami a vůbec – ta exotika na vás dýchne už po vystoupení z letadla, včetně klasicky vlhkého vzduchu a mírného osvěžujícího větříku. Nezapomeňte si na letišti koupit překrásnou ručně malovanou mapu od Giovanni Tombaziho, kde máte vyznačeny všechny důležité nebo zajímavé lokality. Přímo na letišti už narazíte na zaběhlý přistup místních úředníků s nohama na stole, který je velmi volný, prostě „no problem“, ve svahilštině „Hakuna Matata“, s kterýmžto výrazem jsem se potom na celém ostrově setkával velmi často. Nicméně v okamžiku, kdy si všichni rozebrali svoje zavazadla a moje nikde, došla mi ta krutá pravda – zavazadla jsou ztracený. Celkem ochotný úředník se mnou sepsal vše potřebné a dle jeho slov „mám dobrého známeho vysoce postaveného u Kenya Airways“ bych měl mít bágl během dne, maximálně dvou. Nedá se tedy nic dělat, úředníček na otázku „co když se nenajdou“ velmi prudce zareaguje slovy „toto neříkejte a ani o tom nepřemýšlejte!“. Inu, vítejte v Africe, kde pojem čas znamená úplně něco jiného než v Evropě. 🙂

S taxi není vůbec žádný problém, jsou skoro všude. Takže z letiště hurá k pláži do bungalowů, ubytování jsem radši vybral předem celkem slušný za 55 babek včetně snídaně, který je na jihovýchodní straně ostrova v dost nevyvinuté oblasti jménem Pongwe. Není to nejlevnější, ale ani ne nejdražší – a je to tam čistý, panuje tam přátelská atmosféra, moskytiéry jsou neponičený, jídlo dobrý a hlavně to má skvělou pozici jak na koupání, tak i pro výlety po ostrově; takže doporučuji. Týpek u brány je pravý nefalšovaný masaj, což může v první minutě možná nahnat strach, ale je to přátelský človíček, jak jsem se mohl přesvědčit i později, tak jako všichni masajové, kteří prodávají cetky turistům a tím se jim mimo jiné víceméně daří stále žít dle jejich tradic. Jídla jsou neuvěřitelně chutná, základ je samozřejmě většinou ryba na všechny způsoby – kdo ryby nemusí, tak má problém – jinak si pochutnáte. Všechno je jinak dost kořeněný, všude jsem cítil hodně pepře, ale není to jeho množstvím, jako spíš tím, že se na ostrově hojně pěstuje a je tedy zcela čerstvý. Nicméně díky ztraceným báglům se zatím žádný výlety neplánovaly; takže co jinýho se dá taky v únoru v Africe dělat? No přece vlítnout do moře! Pokud je jasno, voda je tu extrémně teplá – po prvním ponoření jsem tomu ani nechtěl věřit…je to jako doma ve vaně s teplou vodou! 🙂 Jinak všude na pobřeží můžete narazit na skromné chatky rybářů, případně na celé rybářské vesničky. Ti vaší návštěvou moc nadšeni nejsou, ale pár slov s vámi klidně prohodí. Na moři tu pracují ženy i muži – muži samozřejmě rybaří, a to jak ručně (rybář jde pěšky při odlivu do hloubky s harpunou), tak i z loděk pomocí sítí. Ženy tu dělají velmi speciální činnost – a to sbírání mořských řas, které v moři „pěstují“ a následně suší. Finální produkt je určen na export jako přísada do jídel, hlavně do Asie. Samotné pěstování se děje velmi zajímavým způsobem – několik desítek metrů od břehu jsou na dně moře umístěny kůly, mezi kterými je natažen silný vlasec – a mořské řasy se zachytávají do tohoto vlasce, kde se hromadí. Jakmile nastane odliv (a na Zanzibaru je opravdu velký – i několik kilometrů, ale jen na východní/jihovýchodní straně), ženy nachytané řasy sbírají a poté na břehu usuší.

Po dvou dnech opravdu dorazili ztracený zavazadla, takže jsem naplánoval první výlet, a to tzv. spice tour, neboli volně přeloženo jako cesta za kořením. Vzhledem k tomu, že jedna z největších vývozních položek tvoří právě koření a vůbec je Zanzibar nazýván jako ostrov koření, nesmíte tento výlet minout. Navštívíte jednu z farem na koření, já byl na Butterfly farmě a měl štěstí na velmi dobrého a trpělivého průvodce. Můžete tu strávit několik hodin nebo i více a za celou cestu mezi plantážemi toho uvidíte opravdu hodně – je tu k vidění citrónovník, hřebíček, pepř, vanilka, banány, ananas, skořice, zázvor (hodně silný), masala, bavlna, kokosy, mandlovník, pučenka, baobab, mango a mnoho dalších, evropanům neznámých stromů a keřů. Vzhledem k tomu, že vše je maximálně čerstvé, vůně i chuť je velmi intenzivní – většinu můžete ochutnat. Na závěr kořeněné cesty jeden z místních vylezl na palmu, odsekl pár kokosů a poté zpracoval, takže ochutnat čerstvou kokosovou šťávu a ochutnat i dužinu je skoro povinnost. Na úplný závěr byla možnost ochutnávky čaje některých vybraných koření a byla to síla, silnější a aromatičtější čaj jsem snad ještě nepil. Pozor, ceny za spice tour mohou být velmi rozdílné — od $5 až např. do $80 – přičemž tour je identická! Na cestě tam či zpět si můžete nechat zastavit u některých ruin bývalých sultánských paláců, které jsou rozesety po celém ostrově. Já zastavil u Maharubi Ruins — jedná se jen o pár ruin, které jsou už hodně poničeny kvůli dávnému požáru. Památky na ostrově jsou vůbec hodně rozložené, jednak ignorací vlády, která se o ně v podstatě nijak nestará, druhak náročným počasím. I když se jedná jen o ruiny a lázně, lze odtušit megalomanii bývalých vládců a ta atmosféra na vás určitě dýchne. Kousík od těchto ruin je i menší dílna na výrobu lodí, které se pořád stavějí tradičním způsobem – dle průvodce „pokud jsou peníze, loď může být postavena za ani ne půl roku“… Zpátky ze spice tour jsem si nechal zastavit u Mtoni Marine – jedné z nejvyhlášenějších restaurací v této oblasti. Dejte si jejich maxi humr, sice je trochu dražší (a spíš pro dvě osoby), ale stojí za to, doporučuju. Ostatní jídla, celkově na celém ostrově, jsou cca od $2 tak do $20.

Další výlet byl jasný – jediné větší město na Zanzibaru, Stone Town, které je celé na seznamu chráněných památek Unesco. Připravte se na klasicky africky rušný život plný obchodníků, pobíhajících dětí (budou na vás volat „Jambo“ – svahilsky ahoj!). Pozor, nefoťte bez požádání, místní na to jsou poměrně hákliví… Možná je lepší jejich rozhodnutí respektovat a nepokoušet to, na druhou stranu ty fotky mohou být super – takže sami zvažte dle situace :). Město samotné není rozdělené na žádnou moderní / historickou část – celé je to jen jedna velká historie. Nebudu psát o konktrétních památkách, velmi dobrý průvodce je zde. Povinností jsou samozřejmě Forodhani gardens (kde se ale stejně tak jako tak vždy vynoříte) a blízký přístav, plus Dům zázraků (House of Wonders), ve kterém za $3 můžete obdivovat historii Zanzibaru a také mít hezký výhled z balkónů na celý přístav a zahrady. Za návštěvu stojí rozhodně i místní trh – uličky přeplněné pokřikujícími obchodníky – nicméně nejsou až tak vtíraví jako např. na severu Afriky; prostě koupíš naše zboží, jsme rádi, nekoupíš, nic se neděje, třeba příště (samozřejmě, až na vyjímky). Ze Zanzibaru plánoval a dělal své výpravy cestovatel David Livingstone (který se na Zanzibaru mj. velkou měrou zasloužil o zrušení trhu s otroky), takže jeho Livingstone house také stojí za shlédnutí. Až vám bude moc velké vedro, prostě zajděte do některých z mnoha velmi chladných uzounkých uliček (najisto se ztratíte, ale o tom to je, bloudit v ulicích a jen se kochat). V těchto v podstatě bezejmenných, ale naprosto fascinujících uličkách můžete obdivovat překrásné, ručně vyřezávané dveře domů z dob vlády sultánů a také zdobené verandy, nebo prostě jen okukovat místní život. Bát se nemusíte, město je poměrně bezpečné, tedy alespoň za bílého dne. Až dostanete hlad, navštivte některou z vyhlášených restaurací, např. Fisherman Restaurant blízko Kenyatta Road (kde je i hlavní pošta) – v této restauraci si můžete dát opravdu excelentní půlmetrovou langustu či obřího kraba. Pozor, i když tu bylo pár turistů, rozhodně tu nejezte salát apod. Další možností je Emerson & Green (Hurumzi Street), kde je super restaurace a i s možností ubytování. Jinak pokud byste chtěli strávit ve městě i noc, absolutně nejlepší pozici z celého města má Tembo Hotel či zmíněný Emerson & Green, který je ale poměrně drahý. Zanzibar vůbec je drahý, i když můžete spoustu věcí usmlouvat, pořád jídlo či taxi není nijak levné – taxi kdekoli po měste $1-$2, ale kamkoli mimo město $20-$35 jedna jízda. Měl jsem i trošku štěstí, ten víkend co jsem ve Stone Town byl, se tam konal hudební a taneční festival východoafrických kmenů – Sauti za Busara (Sounds of Wisdom), který byl v zahradách blízko House of Wonders. Konal se 10-13.2., pro rok 2006 je plánován na 9-12.2., takže si to zkuste naplánovat na tyto dny, budete-li mít zájem festival navštívit (stojí to za to). Vstup je free, více info zde. Když jsem ze Stone Townu odjížděl, taxikář měl hodně nahlas rádio, kde vzrušeným hlasem křičel jakýsi moderátor — dle řidiče to byl přenos z fotbalového zápasu Zanzibar – Uganda. Po celou cestu zpět se pak na všech místních hřištích fotbal hrál… Zdá se, že Zanzibar fotbal miluje, takže až na pláži uvidíte hrát místní děti fotbálek, klidně se přidejte, budou rádi. Jinak pozor na slunce, mezi 11 a 3 hodinou je hodně intenzivní!

Další výlet, který určitě stojí za to, je návštěva Jozani Forest – taková zmenšená verze původního pralesa. Narazíte tu na velmi srandovní opice zvané Red Colobus, které kolem vás budou lítat v hodně těsné blízkosti – kamarádce jedna malá dokonce skočila za krk a jen tak tam okouňela. Zajímavostí je, že tento druh opic žije jen a pouze na Zanzibaru, nikde jinde ve světě a že se rodí o hodně více samic – každá skupinka má jednoho samce na cca 8 samic. Jinak potravou jí je hlavně suché listí a vůbec nepije vodu – po požití vody by zemřela. Průvodce si povzdechl „na Zanzibaru nemáme nic jiného, žádné slony, žádné lvy, ani aligátory, ani jedovaté hady, nic….jen opice“ :). Několik kilometrů odsud je mangrovníkový les – v podstatě samostatný ekologický systém. Mangrovník je také jediný strom schopný snášet slanou vodu a zároveň účinně zabránit velkému přílivu. Jeho plody jsou podlouhlé zelené tyčky, které jakmile uzrají, upadnou do bahna pod sebou a z nich vyraší další stromek – už během týdne dvou vyroste nový mladý stromek!
Na Zanzibaru jsou i další místa, která stojí za vidění. Jih ostrova a zaostalá rybářská vesnička Kizimkazi, kde si můžete najmout člun i s průvodcem a při troše štěstí vidět a zaplavat si s delfíny. Také sever ostrova je hezký – jsou tu ty nejkrásnější pláže z celého Zanzibaru, ale celý server (Ras Nungwi) už spíše platí jako plážová turistická oblast. Také Prison Island je zajímavý, je to ostrov dlouhožijících želv a jsou tu i ruiny staré věznice kdysi určené otrokům. Je samozřejmě možné si půjčit jeep a projet celý ostrov dle chuti – pronájem na den obvykle stojí $40, ale pozor, jezdí se na levé straně a nespoléhejte na to, že nebudete mít mezinárodní průkaz – policie tu má hodně stanic, na kterých vás vždy zkontrolují a jsou zbytečně velké pokuty. Jinak před policií a milicí tu mají obyvatelé velký respekt, takže doporučuji tento zvyk také dodržovat.

Takže, co že stojí za vidění a návštěvu? :
• Stone Town – Největší město ostrova s mnoha historickými památkami a dalšími artefakty
• Spice Tour – Výprava za obrovským množstvím různých druhů koření
• Jozani forest – Malinkatý „prales“ s opicemi, kousek odtamtud mangrovníkový les
• North Coast – Severní pobřeží končící na Ras Nungwi a nádherné pláže. Nevýhoda? Turistická oblast
• Vesnice Kizimkazi – Úplně na jihu ostrova máte možnost vyrazit z vesničky Kizimkazi na tzv. Dolphin tour, tedy z loďky si zaplavat s delfíny. Šance tak 50/50.
• Prison Island – výlet na ostrov plný želv a bývalé kobky pro otroky
• Ostrovy Mafia a Pemba – Menší ostrůvky blízko Zanzibaru, super pro potápění a asi nějakou tu romantiku
• Chwaka Bay – Poblíž malé rybářské vesničky na jihovýchodě je široké mangrovníkové pásmo. Toto je velmi nevyvynutá oblast.
• Ruiny na ostrově – Po celém ostrově jsou rozesety ruiny z dávných dob (pozor, opravdu ruiny, žádné velkoleposti), takže auto+mapa je dobrý nápad
• Pevnina Tanzánie – Za hoďku můžete přeletět na pevninu a vyrazit například na safari atp.

Co ještě říct… Zanzibar je pro Evropana hodně exotická záležitost. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští (pokud je neplánujete fotografovat), nejsou tu útočné žebrácké týmy jako třeba v Indii a jsou klidně ochotni s vámi zabřednout do rozhovoru o čemkoli, ani nemusíte nic kupovat. Kdosi razí teorii, že na svých cestách musí prožít co nejvíc negativních situací, jedině tak si ten výlet dobře zapamatuje…s čímž tedy imho nelze souhlasit, naopak se mi to jeví jako totální nesmysl – není přece třeba hledat zbytečné konflikty – takže doporučuji nenavštěvovat muslimské mešity (do většiny z nich vás stejně nepustí), určitě nefotit policejní a vojenská zařízení (jako i policisty a vojáky samotné) a nenosit nevhodné oblečení (přeci jen je to muslimská země) – můžete skončit s odebráním přístroje či velkou pokutou. Tak jako všude se stačí chovat s náležitou pokorou, ctít místní tradice a zvyky a vše bude v pohodě, tedy hakuna matata. Obyvatelé východní Afriky mě vůbec celkově překvapili, všechno tu má hodně přátelskou a takovou „zpátky v čase“ pomalou a uvolněnou atmosféru. Je to místo, které si buď zamilujete, anebo v něm nic neuvidíte, jen staré omšelé budovy – ale jsem si jistý, že takových lidí bude pomálu — ta historie a atmosféra vás prostě musí dostat. Pokud nejedete s cestovkou, případně chcete-li svoji cestu pojmout aktivněji, doporučuji se naučit aspoň něco málo v rodném jazyce místních obyvatel – svahilštině. Buďte si jisti, že to vždy ocení a odměnou vám bude přátelský úsměv a uznání – zároveň budou nadšeni vás naučit ještě něco dalšího. Zkuste tento online svahilský slovník. Zanzibar samotný není ještě velkou turistickou atrakcí a místní život není turisty nijak viditelně poničen či narušen, tak jako například některá místa v Asii. Mimo Stone Town a plážové hotely jsem vlastně ani žádné bělochy nepotkal, všude jen domorodé obyvatelstvo v malých vesničkách (i když slovo vesnička je až příliš honosné – vesnice je tu chápána ve smyslu několika velmi skromných domků, kde přesto už od brzkého rána pulzuje místní život). V odlejhlejších oblastech už obyvatelé tak přátelští nejsou, pozor na to. Samozřejmě počítejte s úplně jinou životní úrovní, než na jakou jste zvyklí, s všeobecným nepořádkem atd.. Ale to předpokládám je asi jasné, je to přece Afrika.
Při trošku smutném odletu z ostrova mi pilot Precision Tanzania Air aspoň zvedl náladu tím, že oznámil: „vážení cestující, máme navíc trochu času, takže bedlivě sledujte, něco uvidíte“, a vzal to okolo Kilimandžára – takže jsme letěli úplný kousíček od téměř šestitisícového vrcholu – při takové přírodní kráse a neskutečné mohutnosti se jen tají dech. Zároveň při odletu z Nairobi do Amsterdamu bylo nádherné počasí, takže jsem viděl v rychlosti něco i z jiných míst Afriky – Nil, Abu Simbel, atd., paráda. A samozřejmě, už se těším na další návštěvu nádherného ‚černého‘ kontinentu. Taky díky za příjemnou společnost na cestách kamarádce Martě.

Pokud se budete chtít na cokoli zeptat, pošlete mi mailík nebo tu přidejte komentář, rád s čímkoli poradím. MIE ASHIKI UNGUJA, HAKUNA MATATA

P.S. Na četná přání tu přidávám tu krásnou, ručně kreslenou mapu Zanzibaru a Stone Town od Giovanni Tombaziho:
Zmenšená velikost: předek | zadek
Originální velikost: předek | zadek

  1. Jarda napsal(a):

    Jestli je někdo ochoten se podělit o praktické informace,tak předem děkuji a moc to uvítám.. Děkuji jaromirsvoboda@seznam.cz

  2. Miloš napsal(a):

    Nikola: Je to cca 2600,- s precisionairtz.com nebo auricair.com.

  3. Nikola napsal(a):

    Dobrý den,

    můžu se zeptat jestli nevíte kolik stojí letenka z Dar es Sallamu na Zanzibar?

    Děkuji a s pozdravem
    N.

  4. Miloš napsal(a):

    Alena: Možné je samozřejmě všechno, ale ebola na Zanzibaru je to poslední, čeho bych se obával, však je na úplně jiné straně (obrovské) Afriky.

  5. Alena napsal(a):

    Vybrali jsme dovolenou na Zanzibar. V současné době si nejsem jistá, zda je návštěva tohoto ostrova bezpečná.Teď mám na mysli nemoc Ebola.

  6. Miloš napsal(a):

    Dagmar: Už je to opravdu dlouho co jsem byl, ale myslím, že žloutenka A+B se hodí vždycky, vlastně i v ČR, toť vše. Ještě co se antimalarik týče, to je opravdu na vás – já je bral, ale podruhé už bych je na Zanzibaru nebral… M.

  7. dagmar mrazkova napsal(a):

    dobrý den
    chystáme se na dovolenou na Zanzibar a informace ohledně očkování se velice rozcházejí. Mohl by jste poradit zda očkování ano či ne a jaké? Pobyt plánujeme pouze na pevnině.Děkuji Dáša

  8. Miloš napsal(a):

    Magda: Já byl v únoru a po dešti ani památka, podle mě pršet nebude, ale můžete zkusit nějaké weather stránky. No tak pkud se takto bojíte, vemte si antimalarika a bude to ok – já už bych si je tam podruhé nebral, ale myslím že to je spíš jak se kdo cítí.

  9. Magda Pivoňková napsal(a):

    chci se zeptat, co mě čeká, když letím na Zanzibar teč v listopadu – bude pršet? A jsou tam komáři a moskyti? Strašně se bojím nemocí, jsem očkovaná proti žluté zimnici, břiš.tyfu a vzteklině – stačí to_ moc děkuji za odpověč

  10. Ivo napsal(a):

    Když se letí z Prahy, míjí se Kilimanjaro po levé ruce nebo po pravé?
    Díky, Ivo.

  11. Miloš napsal(a):

    S.: Já osobně spíš vždycky kupuju přímo u konkrétních leteckých společností. Ostatní případně můžou doporučit ještě něco dalšího…

  12. S. napsal(a):

    Můžu poprosit přes jaké cestovní servery sháníte levné letenky? Uložené linky mi zůstaly v mém mrtvém počítači a nejsem to teč schopna nalézt. Ráda bych Zanzibar či Dominikánu tuto zimu. Díky moc Š imša

  13. Miloš napsal(a):

    Martina: No s dostatečnou mírou opatrnosti to problém není. O bankomatu nevím, ale je možné, že to se změnilo a něco ve Stone Town je…, to by vám spíš sdělili třeba z ubytování atp.

  14. Martina napsal(a):

    Ahoj ,
    V lednu odjizdime na Zanzibar , mám dotaz na individuální cestování autem po ostrově ? Zda je to bezpečné ? Dá se vyzvednout peníze na ostrově z bankomatu a nebo musím mít sebou dostatečný obnos ?

  15. kemet.taita@seznam.cz napsal(a):

    Ahoj, v září letíme do Dar es Salaamu, s tím že pak hned chceme na Zanzibar, který chceme prošmejdit. Snad se kouknout i na Pembu. Chci se zeptat, jak je to s tím vstupním poplatkem – vízem. Kolik se platí a jestli ho budeme platit na pevnině a pak i na ostrově? Nebo jen na pevnině? A jak zjistíme odkud a kdy jezdí ten trajekt? Jak je to s odjezdovým poplatkem?
    Ještě me zajímá, jak moc musí být přítelkyně oblečená, třeba při chůzi na pláži nebo tak, jestli stačí plavky.
    Je pravda, že se vyplatí peníze měnit ještě na pevnině? A kde, jestli v bance, nebo v nějaké směnarně? Diky za rady

  16. lukas napsal(a):

    Ahoj,

    koukám, že se tu píše o Zanzibaru a pláži Nungwi, také jsem o ní psal na svém blogu, patří k údajně nejlepším plážím světa. Jen tak dál pokračuj

  17. Jaromír Prokopec napsal(a):

    Děkuji za informaci.
    Jaromír

  18. Miloš napsal(a):

    Jaromír: No půjčení motorky žádný větší problém, ale po setmění už to problém být může. Osvětlení v podstatě neexistuje a lidi i zvířata po setmění normálně chodí po sílnicích atd.

  19. Jaromír Prokopec napsal(a):

    Dobrý večer,
    po přečtení precizního článku jsem ještě naladěnější na cestu na Zanzibar kam letím s manželkou na konci února.Odpovědi na většinu mých otázek již díky tomu znám, ale měl bych jednu specifičtější: je možné si vypůjčit na ostrově motorku a jak je asi riskantní jízda na ní po západu slunce, čili za tmy.
    Děkuji za odpověč.
    Jaromír

  20. gosudar@centrum.cz napsal(a):

    Dobrý den,o Zanzibaru je mnoho rozporuplných informací co se týká šnorchlování a "volného potápění". Mně se konkrétně jedná o severní část, o oblast Kendwy. Jsou tam korály?

  21. Pája napsal(a):

    Jste skvělý,mnohokrát děkuji za potěšující zprávu.Hezký den

  22. Miloš napsal(a):

    Pája: Vůbec žádný problém bych v tom neviděl! Případně můžete mrknout, jak tam bylo v září (nebo jiný měsíc) v minulých letech zde:
    http://www.wunderground.com

  23. Pája napsal(a):

    Dobrý den,rádi bychom na Zanzibar v září,je to vhodný měsíc nebo to máme raději odložit?

  24. waszki@op.pl napsal(a):

    My Name is Arek Waszkowski.I live in Poland, Wroclaw city.
    Could you sent me a both maps of Zanzibar the best quality

  25. Marketa Laitlova napsal(a):

    ahoj,chci se zeptat,zda je možné zakoupit na Zanzibaru safari do tanzánie a kolik to asi stojí,díky Markéta

  26. nn napsal(a):

    Už si to nepamatuju přesně, ať mě někdo klidně opraví, ale tuším že to bylo tak za $250, ale chce to víc než jeden den a ubytováním se to asi troshu prodraží.

  27. Marketa napsal(a):

    Ahoj,chtěla bych příští rok vyrazit na Zanzibar a spojit to se safari v Tanzánii.Nevíte někdo náhodou kolik stojí na Zanzibaru výlet na safari do Tanzánie?Díky za odpověč

  28. Miloš napsal(a):

    Simon> Odpovědi na tvé otázky jsou všechny v článku, případně pak v komentářích….

  29. simonsimon napsal(a):

    tady je to samej cestovatel,jedine dobre.chceme si zaletet na Zanzibar,tak bych chtel vedet kde to tam je nej,jak dlouho trva let a na co se soustredit????diky Simon

  30. milosdufek napsal(a):

    Vsem cestovatelum doporucuji, nejezdete s cestovkou, jsou to vyhozene penize. 11.let jezdim na vl. pest po celem svete, sezenu levne letenku v soucasne dobe na zanzibar z frankfurtu na 14 dnu s LTU za 383 eur vc. poplatku a pojisteni. Mexiko s ltu za 253 odlet mnichov, domin. rep. 344 eu atd. Sam jsem letel z frankfurtu do dominikany za 108 eu vcetne poplatku, chce to jen h volne mista v let. spol. Zdravim milos

  31. Pavla napsal(a):

    Ahoj před 14 dny jsem se vrátila z nádherné dovolené, kterou jsme s mužem strávili ve východí části Zanzibaru. K přílivu a odlivu musím říct, že jsem nic takového dosud nezažila. Odliv byl neskutečně velký. Nevím s čím to mělo souvislost, ale strávili jsme tam 15 dní a v prvním 10 dnech byl odliv dopoledne a pak se to změnilo a byl v odpoledních hodinách. Odliv jsme, ale měli moc rádi, protože jsme mohli vyrazit na úžasné procházky na sněhově bílé ostrůvky. No prostě úžasné, krásné, luxusní. Všem doporučuji. Pavla

  32. zdena napsal(a):

    ahoj, chtěla jsem se zeptat, kdo á konkrétní zkušenosti s odlivem a přílivem na východě zanzibaru.chtěla bych tam trávit klasickou dovolenou-koupání, slunění a pozání základních míst na zanzibaru. dík. zdena

  33. Miloš napsal(a):

    Patrick> To mi zní jako docela peklo, něco se spozdí a adios, také mi není jasné, jak ušetřit těch 8 hodin…, ale věřím, že když se to povede proč ne, je to dobrá cena.

    Marek> Toto fakt nevím, záleží na milionu věcí, co se mohou přihodit. Já bych tam 6ti leté dítě nebral a jel s ním radši třeba do Řecka, ale to je na vás. Stačí vypije-li něco špatného a mohou být problémy, ale jestli to je nějaké vlký mezinárodní hotel dbající na western standardy tak snad jo.

  34. Marek napsal(a):

    Dá se jet na Zanzibar s dětmi? Máme dvě 6 a 8 let. Chceme jet s cestovkou do slušného hotelu (klasický pobytový). Předem dík za odpověč.

    Marek

  35. Patrick napsal(a):

    Zdravim, ja bych osobne doporucil letet na Zanzibar touto trasou : Viden – Rim – Addis Abeba – Kisauni ( krasne navazuji lety ) a kratke cekacky na letisti. Tzn. Viden – Rim ( AirOne ) a dalsi segmenty to leti Ethiopian Airlines. Oproti KLM pres Amsterodam usetrite cca 8 h na letu i cekacka, ne-li vic. Cena zpatecni letenky se pohybuje pod 22.000,-kc vc. TAX coz mi prijde skvele.

  36. Jirka napsal(a):

    Ahojky, chystám se sám do Tanzánie asi na týden (Ngoro Ngoro, Kilimanjarov, Olduvai), pak na 10 dní Zanzibar a na týden na Komorské ostrovy. Vše na blind. Letenka přes Německo vyjde na 300 Eur na Kilimanjaro nebo na Zanzibar z Frankfurtu. Pokud se někdo najde do 30ti let, kdo by chtěl jet se mnou, budu rád. Chci letět koncem června do 22.7. Jirka

  37. baníček napsal(a):

    Zanzibar vypadá hodně dobře. Chci se zeptat jak je to s vízy. Odletová taxa a příletová taxa je pořád stejná? Prosím o sdělení cen pití voda kolik za litr, pivo a je na ostrově autobusová doprava?

  38. Iva Lorenz napsal(a):

    muj email je iva1973@gmx.net

  39. Iva Lorenz napsal(a):

    Da se jet lodi na Zanzibar,ci je potreba letet z Keni letadlem?Kdo ma nejake osobni zkusenosti,konkretne z Keni,Tanzanie,vyslap za Kili a ostrov Zanzibar..necht se mi prosim ozve..mela bych par otazek…je fajn,ze se tu schazi spousta zajimavych,odvaznych lidi a ja pevne doufam,ze mi tez nekdo pomuze..Mejte se vsichni moc fajn..cus Iva

  40. Milena napsal(a):

    Byla jsem s Čedokem v termínu 30.1 – 12.2.2007 v komplexu AMAAN ve vesničce Nungwi – neopakovatelné, úžasné. Vřele doporučuji všem, kteří preferují přírodu a klid. Na místě jsem zakoupila jednodenní výlet na Safari do Selours Impala Camp v Tanzánii – dobře zainvestovaných 670 dolarů – zážitek na celý život. Už teč spořím a určitě se tam vrátím.

  41. Jana napsal(a):

    Díííky

  42. stone town napsal(a):

    vezměte USD a pijte pivčo, vodu používejte balenou na vaření

  43. Jana napsal(a):

    Ahoj všichni,letíme na Zanzibar 20.2. a potřebovala bych vědět,zda s sebou vzít dolary nebo eura (nebo obojí?)Dočetla jsem se,že voda je nezávadná, ale nepitná.Dotaz i po převaření? Nesmí se nebo se nedoporučuje ji pít? Dík za informaci

  44. Radek napsal(a):

    my odletame pozitri … 11.2.
    uz se tesim 🙂

  45. ZANZIBAR napsal(a):

    POZOR !!!
    POSLEDNÁ LETOŠ NÁ PŘÁMÁ LET NA KOUZELNÁ OSTROV 20.2.-6.3. 19 990,- + TAXY = HOTEL 2** SE SNÁDANÁ.
    VÁŽNÁ ZÁJEMCI PIŠ TE na : ckiva@seznam.cz

  46. lucie napsal(a):

    zdravim!:)my taky chteli jet 31.1.,ale trochu se to zkomplikovalo..tak budem cekat na last minute az 23.2.:(doufam,ze to konecne vyjde!!kdyby se vam nekomu chtelo ,ozvete se ,jaky to bylo:)

  47. Lenka napsal(a):

    Tak to dej určitě vědět jak jste si to užili, taky mám vyhlidnuty Baobab, ale az ten druhy termin, ale firotour ma fakt neuveritelny ceny…

  48. Ha napsal(a):

    Ahoj,
    31.1. letíme s bráchou do Baobab Beach bungalovů v Nungwi.
    Letíme s CK Firotour a bude to naše první pořádná exotika. Doufám, že se sejde partička a bude dost výletů a třeba pronájem auta na projetí ostrova.

  49. Lenka napsal(a):

    Ahoj Lucko, díky za info :o) Ja zatim hlidam firo-tour a presne ten hotel cos psala:o) zatim je za 29900 a mel by jit na 25990, je to s PP a ten nejlevnejsi. Ale za 20 tisic,co mas ty, tak to je BOMBA! Kdyztak pisni email. Muj je lenka_bendova@whirlpool.com

  50. lucie napsal(a):

    ahoj!my to mame pres eso-zatim maji vypsany last minute na 30,1,,ale to vypsali az tento ctvrtek,tak si jeste asi pockejte-mam kamaradku v cestovce a ta tvrdi,ze se to slevni skoro vzdycky i kdyz az 14 pred odjezdem-coz je docela na fest kvuli ockovani a tak..mame to za 19900,ale v tom jeste nejsou palivove priplatky aspol,ale i tak to vychazi lip nez koupit samostatne jenom letenku!zatim se takovy last minute vypisuje na hotel hotel baobab beach-dvouhvezda,asi zadny komfort ,ale nejeden se tam valet na pokoj ,ze jo:)jenom je trosku blby ,ze je to na severnim pobrezi..tak hodne stesti a stastnou cestu!:)

  51. Lenka napsal(a):

    Ahoj Lucie, my se chystame 20/2 a cekame porad na poradnou last minutu. Kdepak si to koupila? díky za info.

  52. lucie napsal(a):

    zdar!nasli jsme maximalne vyhodny last minute-skoro za pusu:)ubytovani je v severni casti ostrova,chteli bychom vyjizdet na vylety,tak jsem se chtela zeptat,v jak moc katastrofalnim stavu je tam silnice,jestli je to prezitelne a jestli je tam normalni pujcit si auto?a mistnima se da normalne anglicky,nebo spis zbleptaji svou svahilstinou?:)dik moc za pripadnou odpoved

  53. Jana napsal(a):

    Ahoj, chtela jsem pristi mesic na par dni do Jambiani, ale i podle komentaru to vypada, ze se na vychodnim pobrezi vubec neda pri odlivu koupat. Znamena to, ze clovek "putuje" az vodou 1-2 km? Jak to tedy vypada? Dekuji za informaci.

  54. michal napsal(a):

    My letíme 30.ledna a máme očkování proti žluté zimnici. Povinné ale není, pokud nechcete jet na pevninu.

  55. martina napsal(a):

    Ahoj, chtěla jsem se zeptat jaké konkrétní očkování je třeba na Zanzibar. Letíme přímou linku Pha- Zanzibar.Jak dlouho trvá tento let? Děkuji mnohokrát za odpověd a přeji mnoho cestovních zážitku…

  56. H.Grizzi napsal(a):

    Píšu jak blbec,napsala jsem to špatně, je to Kiwengwa

  57. Miloš napsal(a):

    Hana> Aj tak to mi fakt nic neříká, to neporadím.

  58. Hana Grizzi napsal(a):

    ahoj,tvůj článek je suoer a fotky úchvatný.my jedeme teč 9/1 do Kawangi, o ní jsi se nezmiňoval.Máš o tom nějakou povědomost?

  59. Miloš napsal(a):

    Gabriela> Jestli letíte rovnou z čR, žádná očkování nepotřebujete. Jestli budete pobývat v plážovém hotelu a při případném vyražení po ostrově, žádné očkování nepotřebujete. Hepatitida A+B je samozřejmostí všude na světě, jinak vše ostatní je ok. Očkování proti žluté zimnici je proti ostatním vakcínám "živá" látka, která v těle pracuje a mění ho, pokud není nutnost, nebrat. Jinak Jambiani bude móc fajn 🙂

  60. Gabriela napsal(a):

    Dobry den,

    premyslim o tom vyrazit s kamaradem asi na 10 dni od cestovky na Zanzibar,konkretne vesnicky Jambiani. Chtela bych se zeptat, jake to tam je a hlavne jestli jsou opravdu nutna vsechna ockovani. Zacala jsem prave s ockovanim proti zloutence, ale proti zlute zimnici zadne ockovani nemam. Jaky je Vas nazor?
    Dekuji moc za odpoved!
    Gabina

  61. Miloš napsal(a):

    Mirek> Tak tohle nejsem schopen říct … samo záleží na osobních preferencích, např. bydlení v jednoduchém ubytování vs drahých hotelech, tady už se částka kompletně mění, také jestli chcete jen pláž nebo hlavně jezdit po ostrově…nevím, co je vám bližší… Nějaké ceny jsou v článku, např. voda v lahvi $1, jídlo cca $5-$15, ubytování v jednoduchých chatkách bez klimky $10-$80.

  62. Mirek napsal(a):

    Dobrý den,
    prosím Vás vyplatí cestovat přes cestovku nebo sám jedná jse mi o dvě osoby.Jaký je to finanční rozdíl a jaké tam jsou ceny.
    Děkuji za odpověd´.
    Mirek

  63. Jana napsal(a):

    Děkuji za odpoveč.Ještě by mne zajímalo oblečení,pořád musím nosit dlouhé kalhoty s košilí a jak se stravou dá se sehnat v poho. a za kolik asi takové obyčejné nenáročné jídlo.Díky,díky.Jana

  64. M napsal(a):

    Ahoya Jano, já osobně už bych si antimalarika na Zanzibar rozhodně nebral, ale to je prostě na uvážení každého.

  65. Jana napsal(a):

    Prosím,jak je to v Zanzibaru s malarií,chceme tam jet,tak nevím.Na žlutou zimnici budeme naočkovaní,ale mám obavy s malarie.Děkuji Jana

  66. Marek napsal(a):

    Na Zanzibar se taky chystám ale nejříve strávím pár dnů v Tanzanii. Kdyby se tu ocitl někdo kdo by jel na konci srpna 27 myslim mame letenky, tak se muze pridat. Myslim ze ve ctyrech by to bylo idealni 🙂

  67. Šárka Navrátilová napsal(a):

    Ahoj,
    hledám pár nadšenců, kteří by rádi jeli v červenci do Keni a Tanzánie (i na Zanzibar), s výstupem na Kili. Zatím jsme dva, tím se prodraží výstupy i safari.
    Máme připravený program i zjištěné aktuální ceny.
    Š árka

  68. Miloš napsal(a):

    Ahoj Jano…..
    Jambiani je dost nevyvinutý, ale zas tam bude extra klídek. Zkuste se poptat např. po:
    Sau Inn
    Jambiani Villas
    Blue Oyster Jambiani
    Shehe Guesthouse Jambiani
    East Coast Visitors Inn

    Díky a užijte si to!

  69. Jana napsal(a):

    Ahoj, moc hezký cestopis, díky. 21. 2. 06 se chystáme do Tanzánie cestovat a nejdříve bychom si pár dní odpočinuli na Zanzibaru. Mohl by jsi mi poradit nějaké pěkné klidné a levné místo ubytování.
    Co třeba vesnička Jembiani.
    Případně, kde tam a za kolik cca.
    Díky moc Jana

  70. Miloš napsal(a):

    Odliv je na východě hodně velký, i 1-2km, většinou začíná před obědem a končí cca v 16h., takže dejme tomu 3-4x v týdnu se v tuto dobu nevykoupete. Přes CK si nikdy nic nezajišťuji, vše sám předem přes internet nebo až na místě – nikdy s tím nebyly žádné problémy, ani na ZNZ…. Snad to trošku helpne.

  71. Helena napsal(a):

    Ahoj.Chystáme se na zanzibar a vahame,zda hotel na severu nebo vychode. Mame obavy, ze na vychode je velky odliv a priiv.Muzes poradit jak je to tam s koupanim? Radi bychom cestovali,proto uprednostnujeme vychod/stred ostrova /, ale koupani je pro nas taky dulezite.jeste dotaz ohledne hotelu: zajistovali jste si zde pres ceskou CK ? nebo az na miste ?Diky Helena

  72. Petr John napsal(a):

    Zdar cestovateli …. Tak 30.ledna smer Zanzibar a Tanzanie ….. Pak teda poslu fotky …. se tu vsichni mejte …. ja si jdu na mesic odpocinout ….

  73. Ivana napsal(a):

    Milosh: Omlouvam se, ale nestihla jsem ani podekovat na Tvuj odpovidajici mailik na moje dotazy, co jsi mi pred casem psal, nejak ted nic nestiham.Tak dekuju za info!Nakonec jsme se rozhodli i prez moji vyhradni averzi vuci antimalarikum si je poridit, uz je mam objednane.Jedna doktorka nam vysvetlila co malarie dokaze za hruzy.
    Bara: Prekvapuje me, ze beres male dite, my mame 14 letou dceru a rozhodne bychom ji do zeme kde muzes chytnou malarii a kdo vi co jeste nevzali.Ale samozrejme to je vec nazoru.

  74. Miloš napsal(a):

    Co se týče ve Stone Town, tak určitě, někde u pláže to bude asi horší…. ale myslím, že jo. Pak bych volil sever (rušnější+určitý noční život) anebo hodně jižní jihovýchod ostrova (klidnější, sousedi budou hlavně domorodci)…

  75. Peťa C. napsal(a):

    Zdravím, je to velice zajímavé, ale jeden konkrétní dotaz, hledáme s kolegou nějaké dobrodružství:-) a zajímalo by nás, je-li možné odletět bez jakéhokoliv zajištění ubytování apod. dá se sehnat levné ubyt. přímo na místě?? Neradi bychom byli jako zazobaní evropští turisti…
    Díky za odpověč!

  76. Miloš napsal(a):

    Co se týče malého dítěte, pozor na volně pobíhající psy! Ale jsou na lidi/turisty zvyklí takže snad to bude v pohodě 🙂

  77. Miloš napsal(a):

    Větší rizika bych asi moc neviděl, pokud budete mít aspoň trošku solidnější ubytování, nezbytné věci jako dostatek vody atd. je zajištěn, někde dokonce používají vodu v lahvi na vaření, takže není nutné se při jídle hlídat, ale na to nelze spoléhat. Balená voda k pití je jinak dostupná všude.

  78. Bára napsal(a):

    Ahoj! Článek je bezva a chystám se taky odletět. Potřebovala bych poradit. V nabídce Ck je volná kapacita v severní části ostrova a pojedu s malým dítětem. Ráda bych věděla jaké nás tam čekají rizika a jak je to s pitnou vodou. Díky moc za odpověč Bára.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...