22.01.2011

Napsal | Žádný komentář | Kategorie | Přečteno 10,955×

Zajímavé možnosti ubytování v zahraničí

Zajímavé možnosti ubytování v zahraničí

Občas se mě někdo ptá či se bavím o možném ubytování na cestách, což mě už před delší dobou vedlo k myšlence napsat tento vyloženě subjektivně naladěný článek o zajímavých a originálních možnostech ubytování v zahraničí, pro zkrácení těchto chladných dní.

V článku přirozeně vynechám klasické hotely, hostely či ultra levné ubytovny, jde mi více o to spíš popsat ty nejzajímavější možné varianty, na které můžete narazit. Ještě chci upozornit (hlavně neznalé věci), že uváděná místa nemají vůbec nic společného s velkými drahými obludami s golfovými hřištěmi, tenisovými kurty a podobně, jedná se o něco zcela jiného, o daleko daleko zajímavější koncept. Tak rovnou začínáme…

Chateau
       
Chateau, neboli ubytování v zámečcích (či hradech) je moje oblíbená varianta ubytování v západní Evropě. Je možné toho z historických důvodů využít hlavně ve Francii a okolních zemích, hrady pak ve Skotsku. A že je čeho využívat! Chateau jsou většinou soukromě vlastněné zámečky, rozeseté po celé Francii, často také obepnuté vinicemi, produkující kvalitní víno. Může existovat něco lepšího? 🙂 Tomu také odpovídá i interiér celé nemovitosti a pokojů, který je svým způsobem starobylý, zámecký, velmi uhlazený a s tím se pojí i atmosféra, která je spíše intimní, klidná. Rozhodně tam nečekejte bujarý noční život. Není to ani nic, kde byste chtěli zůstávat třeba 14 dní v kuse, ale těch pár dní na cestě to je myslím skvělým a zajímavým zpestřením. Z těch hezčích chateau, například v mnou oblíbené Provence na jihu Francie, mohu jmenovat třeba Chateau des fines Roches (s vlastní vinicí produkující opravdu výborná vína), Mas de la Chapelle (s úžasně velkou a tajemnou zahradou, také hlavní budova je spíše kostel, doteď vybavený stejně jako před staletími), La Bastide de BoulbonChateau de Rochegude, Chateau Mazan, Domaine le Vallon, Chateau du Martinet, Chateau la Roque, Chateau des Alpilles, Chateau St Martin. Výběr těch lepších lze nalézt na jednotné stránce Chateaux Hotels nebo Relais & Chateaux . V Čechách si vzdáleně podobnou atmosféru můžete užít například ve Valticích v sympatickém zámečku La Veneria (kde se můžete zůčastnit i ochutnávky místních vín doplněné chlebem a domácími škvarkami 🙂 nebo možná až přehnaně luxusním Chateau Mcely . Ve všech chateau je také většinou velmi dobrá a kvalitní restaurace a nulová zábava pro děti či rodiny s dětmi. Ceny ubytování nejsou nedosažitelné, mohou začínat i někde okolo 100 EUR/pokoj/noc.

Eco-lodge
       
Další, velmi zajímavou variantou jsou takzvané eco-lodge. Eco lodge je docela starý koncept, nicméně spousta lidí si chybně myslí, že to je jakési ubytování striktně pro bohaté, což není pravda. Jde v podstatě o to, že veškeré použité věci v eco-lodge, od záchodu po knihovnu, jsou citlivě vybudovány v souladu s místními pravidly, z místního dřeva, velmi často je elektřina vyráběna přes solární články a podobně. A to vše, paradoxně, není levné. Ano, eco-lodge bývají i velmi dobře vybaveny a ceny tomu prostě a jednoduše odpovídají, ale je to jako s jinými věcmi, věc nabídky a poptávky, a pravdou je, že jsou často dosti obsazené. Podobným řešením fandím. Také v ceně velice často obdržíte jakousi dodatečnou přidanou hodnotu, kterou obvykle hotely nenabízejí, odvislou na místě či oblasti, a to například ve formě možnosti pronájmů průvodců (nacházíte-li se na mítě, kde to je potřeba), speciálního vypavení (půjčení dalekohledu apod.) a tak podobně. Eco-lodge aspoň symbolicky zapojují i návštěvníka s mnoha doporučeními, jak se v dané oblasti nejlépe chovat, myšleno nejlépe ve vztahu k místnímu prostředí. Jsou většinou vlastněny místními organizacemi (kmeny, rodinami, podnikateli…), ne mezinárodními řetězcemi, což vše přispívá k lepšímu rozvoji dané oblasti. Eco-lodge jdou nalézt téměř po celém světě, ovšem téměř výhradně mimo veká města. Mezi těmi nej co jsem kdy byl jsou například amazonský Napo Wildlife Center. Ceny jsou spíše vyšší a mohou začínat někde u 250 EUR/noc, ale jsou v tom často již započítány některé užitečné věci navíc.

Haciendy
       
S haciendami se lze setkat zejména (a možná pouze) v Jižní Americe. Je to jasná pozůstalost nájezdu španělů, kterou si teď ale můžeme užívat plnými doušky. Jsou to většinou obrovské a trošičku tajemné domy a zahrady, které mají krásné výhledy na Andy a malé kostelíky v okolí (často jsou i součástí objektu), pasoucí se koně a obrovské krby, zaslechnete v nich i zvuky místní hudby a ucítíte chutě místních jídel… Haciendy mají fantastickou atmosféru a pro fanoušky romantiky je to opravdu něco, co by si neměli nechat ujít, ale samozřejmě nejen pro ně. Vážně, ono i samotné potulování tím starobylým domem a jeho chodbami má něco do sebe! Také, vzhledem k tomu, že po západu slunce je v Andách hrozná zima, často má každá větší místnost i svůj vlastní krb (včetně koupelny). Dvě překrásné haciendy, které jsem zkusil v Ekvádoru jsou například Hacienda Cusin (s tou specialitou, že vám při večeři číšník občas začne zpívat a hrát na španělku) nebo Hacienda San Augustin de Callo aka Inca House, nádherná pozůstalost po Inkách, objekt, který je sám o sobě i muzeem (na který se lidé, co tam nebydlí, jezdí dívat). V haciendách je cena velmi variabilní, mohou začínat někde kolem 50 EUR/noc a končit třeba i u 400 EUR/noc.

Ryokany
       
Á, moje oblíbené japonské dřevěné chýše. Povětšinou staletí staré, striktně dřevěné budovy, ve který se lze ubytovat přesně tak, jak tomu bylo i v době jejich vzniku a největší „slávy“, tedy řekněme v období Eda, což je sedmnácté a osmnácté století, a vyskytují se jen a pouze v Japonsku. Většinou se jedná o jednu jedinou větší místnost, ale díky šikovnosti japonců se v ní dají ukrýt i peřiny, jíst v ní, pít čaj, dělat obchody, číst si knihy, meditovat a tak podobě. Prostě tak, jako kdysi, jen je možná v jejich restauracích méně rvaček :-). K ryokanům často patří i fantastické horké lázně či přírodní horké prameny, neboli onseny. Pozor, v těch nejtradičnějších se nemohou koupat dámy a pánové spolu (najednou), nebo je i možné, že mají zavírací dobu a v deset večer prostě zamknou a nemůžete ven nebo dovnitř, a mohou mít i další omezení. Není ale opravdu nad to po prochozeném dni za sebou večer tiše zašoupnout tradiční posunovací dveře, vzít si na sebe kimono (většinou součástí pokoje na půjčení) a zasednout k výbornému japonskému zelenému čaji! Ryokany mohou být i velmi ošuntělé, ale pokud jsou dobře provozované, stále mají moc hezkou atmosféru a není třeba to brát jako negativum. Jedny z těch zajímavějších jsou například Fujioto Ryokan v Magome Kisso Valley, Motonago Ryokan v Kyotu, či můj tajný tip, a to sice obyčejnější, ale přesto extrémně dobře umístěný Ryokan Shigetsu v samotném srdci staré části Tokya. Přehled všeho ohledně ryokanů, včetně vysvětlení, seznamu a možnosti bookingu můžete nalézt zde. Vzhledem k tomu, že v menších městech či vesnicích se v ryokanech anglicky vůbec nedomluvíte, tato stránka je opravdu velice užitečná při plánování nebo pomoci s rezervací.  Ceny za pokoj v ryokanu se mohou pohybovat mezi 60 – 200 EUR/noc/osoba, u některých speciálních i více. Geishu na pokoji ale většinou nečekejte :).

Chrámy
       
Ubytování v chrámech je možné povětšinou jen v Asii, a to buď v buddhistických chrámech, například v Thajsku, nebo šintoistických v Japonsku. V těch buddhistických můžete rozjímat měsíce, čemuž odpovídá i jejich „program“, u těch šintoistických je to ale více jak v hotelu, jen prostě s tou atmosférou chrámu, mnichů a života v chrámu. Jíte stejné jídlo jako mniši a i když pokoje jsou vybavené trošičku lépe než pro mnichy samotné, žádný komfort to není, nicméně to byste zde asi ani nečekali, ne? Velkou výhodou je možnost zúčastnění se (nebo jen okukování) ranních motliteb. Pozor, jídlo v chrámech nepodceňovat, je naprosto fantastické, byť samozřejmě vegetariánské. V šintoistickém chrámu v Shojoshin-in jsem měl jednu z nejlepších mishoshiru, tradičních japonských polévek, vůbec! Velmi dobrý je například právě Shojoshin-in Temple v Mount Koya, kde mluví i trošku anglicky. Ceny jsou většinou kolem 60-80 EUR/noc, při delších pobytech jsou ceny jiné.

Malé boutique hotely
       
Menší  boutique hotely jsou skvělou ukázkou toho, jak se to má dělat. Jedná se spíše o menší a intimnější místa, kde vás personál nezřídka oslovuje křestním jménem a celé to místo má mít prostě duši, eleganci, charakter a styl. Jde v podstatě o protiklad velkých mezinárodních hotelových řetězců, tedy když člověk chce nebo potřebuje mít veškeré moderní vybavení v jednom, ale nechce být v těch hrozných dvousetpokojových bytovkách, ale v něčem skromnějším. Podobných míst se v poslení době po celém světě vyrojilo opravdu hodně, nicméně ne každý si zaslouží být takto hodnocen, mnoho podniků se prostě jen snaží vypadat jako boutique hotel a být „in“, ale ostatním, těm dobrým, to jde tak nějak přirozeně a poznáte to. Boutique hotely mohou být jen pár pokojové, ale i větší s více pokoji, důležité je v tomto případě hlavně atmosféra toho místa, a právě jeho styl. Jeden z těch většich, ale stále relativně dobrých a stylových, je například The Chedi Muscat v Ománu. Na opačné straně je pak velmi hezký a tak nějak milý mini hotýlek Sapa Rooms na serveru Vietnamu, ze kterého jsou nádherné výhledy do celého údolí, pokrytého rýžovými políčky. Ale vyskytují se přirozeně i v Evropě, například v Avignonu ve Francii je jeden krásný takový, který má dokonce jen pouhé dva pokoje! Jedná se o Clos du Rempart, jež má velký šmrnc a styl, který zajišťuje jediná další osoba v domě, která je zároveň i majitelkou (starší excentrická osoba, které jsme přezdívali Madam Tissau :). Cena může být hodně různá, od nějakých 60 až třeba i do 500 EUR/noc.

Malé historické hotely
       
Jde o ubytování ve starém historickém domě a hlavně o specialitu ve městech nebo oblastech, kde to historií stále žije, a pokud jste na dané místo přijeli právě kvůli památkám či historii, v podstatě si nemůžete vybrat lépe. Jako například fantastický hotel Al Ponte Antico v kouzelných italských Benátkách, kde vás majitel sám osobně provede velkou částí domu, popíše jeho historii, předchozí majitele, a rád jakýkoli váš dotaz ohledně toho kouzelného domu zodpoví. Zmínit můžu i třeba Al Mamlouka v Damašku v Sýrii, pár krásných pokojů ve starém domě ze 17.století a pokud si připlatíte za královské apartmá, v pokoji máte i kamennou fontánku s chladnou vodou. Nebo třeba libanonský hotel Palmyra Baalbeck, už skoro muzeum samo o sobě. Starý polorozpadlý hotel v historickém Baalbecku, jehož téměř každý detail je vlastně starobylý artefakt a kde byli ubytováni hosté jako Jean Cocteau, habešská císařovna, Agatha Christie a tak dále. A opravdu to tam vypadá jak z nějakého tajemného historického románu této dámy. Podobná místa většinou postrádají téměř všechny moderní vymoženosti, přesto jsou cenově docela vysoko, nicméně jsou opravdu zajímavé a jednoduše …….. kouzelné. Ceny mohou začínat někde u 100 EUR/noc a končit i třeba na 600 EUR/noc při hlavní sezóně, nebo když se děje něco zásadního (třeba festival masek v Benátkách), pak jsou ceny napálené. U nás si atmosféru malého historického hotelu můžete užít třeba v Praze U Zlaté Studně, v domě z doby Rudolfa II, poté patřící Tycho De Brahemu s krásným výhledem na Prahu.

Je samozřejmě možné, že se jednotlivé styly prolínají s jinými, takže můžete mít i historický boutique hotel. Například v Toskánsku se můžete ubytovat v úžasných historických rurálních domech uprostřed vinic, a k tomu máte všechny moderní vymoženosti (wifi, bazén, posilovničku, čajovnu a restauraci, atd.) až se skoro nechce vůbec vycházet ven. Mezi ty z mého pohledu nejlepší patří třeba Il Borgo di Vescine mezi Castellina in Chianti a Radda in Chianti v Toskánsku, mající i vlastní vinice či výrobu olivového oleje.

Riády
Dopíšu brzy…

U místních
Ubytování u místních je samozřejmě kapitolou sama pro sebe a není třeba to blíž popisovat… Může kulminovat od nezapomenutelného pobytu až po noční můru a cena je většinou 0 EUR :-).

Plážové bungalovy
   
Tohle je opravdu široký záběr, těžko ho nějak konkrétně popsat. Můžete být ubytováni v malých a příjemných, skromných chatkách, nebo v malých a příjemných, ale o něco luxusnějších chatkách, anebo  v honosných bungalovech dlících třeba přímo na moři. Podobných míst je na světě opravdu mnoho a jejich kvalita a cena může velmi kolísat. Pokud jedete na nějaké podobné místo a plánujete tam být x dní v kuse, doporučuji si to dobře předem prozkoumat. Víc o téhle kategorii asi moc nenapíšu, každému je asi jasné o co přesně se jedná. Na Zanzibaru jsem byl v hezkých jednoduchých bungalovech v Pongwe Beach, ve Vietnamu v Halong Bay zase ve velmi pohodovém Ocean Beach Resortu, který dlel na malém ostrůvku jako jediný (a zdarma vám půjčí třeba kanoe apod.) . Mnoho z těchto míst mají i svůj vlastní rezervovaný přístup k moři, jiné jsou zase tak separované, že nic podobného není potřeba. Vše tu prostě záleží na daném místě a vašich preferencích.

Safari lodge
       
Ubytování na safari je kapitola sama o sobě. Většinou to je nezapomenutelný zážitek a většinou se spí uprostřed divoké bushe, u temné africké řeky či na širokých afrických pláních, obývaných divokou zvěří, kde ale můžete mít velice romantické a klidné ubytování. To většinou sestává z pevných stanů (často s dřevěným základem), které obsahují postel a většinou i vlastní sprchu a záchod. Někdy je sice sprcha a její zásobování poněkud komplikovanější (musíte zavolat obsluhu, aby do sprchy doplnila vodu), ale to vše k tomu patří. Elektrika je striktně na sluneční články. A dá se říci, že jsou bezpečné a při dodržení daných pravidel by nic vážného hrozit nemělo a bát se rozhodně nemusíte. Můžete tedy přespávat pár metrů od řeky, ve které řvou hroši, ve stanech kolem nichž cupitají sloni a tak dále. Jídlo je většinou komplet obsaženo a častokrát je možné si nechat připravit speciální piknik nebo večeři velmi exkluzivně venku na nějakém bezpečnějším místě, kde je možné si udělat ohěn, personál okolo vás postaví lampy a svíčky a jakmile padne tma, získá to se skleničkou jihoafrického červeného jedinečnou a velice poetickou atmosféru! Je to něco, se člověk musí zažít, aby si to vůbec mohl představit a pochopit, jak africké lodgie fungují. Po celé Africe, v zemích, kde je možné se safari zúčastnit, lze na podobná místa narazit. Záležitost to ale rozhodně není levná, takový lepší kemp může stát i 600 USD na osobu/noc, případně i více. Ale než začnete klasicky česky klít, je dobré si uvědomit, že pro mnoho lidí je to takový životní vrchol při cestování, a také že kromě ubytování získáváte i školeného či rodilého průvodce na safari, safari samotné, auto a benzín, jídlo (které se většinou musí velmi složitě dovážet letadlem), bezpečnost a samotné ubytování v národním parku. V případě nedostatku financí je možné zkusit tzv. mobilní kempy, které jsou třeba i o půlku levnější a poskytují základnější ubytování ve stanech. Jsou to kempy, které většinou dlí těsne za hranicí národního parku a nemusí tak platit vysoké poplatky, ale také se často se stany přemisťujete nebo musíte na safari jet dlouhou dobu, což asi úplně ideální není. Ale ušetřit se tím rozhodně dá. Pozor, v safari lodgiích více než jinde platí, že čím více bude kemp na samotě, tím lépe. Určitá exkluzivita je zde dosti důležitá, protože ten pravý pocit dobrodružství (za kterým sem vlastně jedete) se hůře snáší s deseti či dvaceti ostatními auty. To znamená, doporučuji při výběru dbát zejména na tuto věc (kolik stanů celkem tam je, jestli to je spíš více na samotě nebo v nějakém centru atd.). Skvělý safari kemp (zaměřený hlavně na vodní aktivity na řece Zambezi, ale i klasické safari autem nebo dokonce po svých jsou možné) je Chongwe River Camp v Lower Zambezi National Parku v Zambii nebo třeba Somalisa Camp či The Hide v Hwange National Parku v Zimbabwe. V ostatních, lépe dostupných afrických zemích jako třeba Tanzanie mě zaujali třeba (ale nejsou odzkoušené) E-Unoto Masai Village Retreat, Lake Manyara Tree Lodge, Klein’s Camp Serengeti, Ngorongoro Crater Lodge či fantastický Greystoke Mahale na západě Tanzánie pro výpravy za šimpanzy. Přehled těch nejzajímavějších najdete třeba tady nebo tady.

Speciální ubytování
 
Jde většinou o naprosto unikátní koncept ubytování, například ložnice vystavěné v korunách stromů (Afrika), předělané koňské stáje s výhledem na létající plameňáky (jih Francie) , pokoje podobné hobitím norám (severní země), anebo úplně obyčejný hotel, ale s úžasným a neopakovatelným výhledem, jako například The Athens Gate v Aténách, který má fantastický ranní i noční pohled přímo na Akropoli (Akropole je v noci osvícena). Ubytovat se můžete ale třeba i na bývalé plantáži z devanáctého století na Svaté Lucii, a to v Fond Doux Plantation Estate.

Toto vše píšu z pohledu mých určitých nároků a subjektivního dojmu, také vše zmiňované je mnou osobně odzkoušeno :), ale vše samozřejmě spíše záleží na vašich nárocích a očekáváních. Také je to vše myšleno v rámci individuálního cestování, pokud chcete jet s cestovkou, žádné z těchto míst asi nikdy nepoznáte, což může být docela škoda. Ohledně ubytování v zahraničí také kolují různé rozkolísané názory, jeden z těch častých (a bylo to spíše dříve) je například to, že být ubytován v nejhorším motelu ve městě je to nejlepší, jak být co nejbíž místním.  S tím zcela přirozeně po určité zkušenosti nesouhlasím. Místní víceméně nezajímá, jestli jste ubytováni v zablešeném hostelu nebo historickém nádherném domě – jde hlavně o pocit váš. Také, jeden můj známý byl kdysi v Laosu a jelikož volil co nejlevnější ubytování, jednou zvolil špatně a v noci se otrávil unikajícím plynem v pokoji. Je to docela hrozné, mohl tu doteď být, ale není, protože si zvolil špatný levný a přirozeně nekvalitní hotel. Jistě, to je ale extrémní příklad, nechci navodit dojem, že vybrat si to správné nebo špatné ubytování je jakýsi horor :-). Často to vlastně bývá docela zábava, ale samozřejmě také hodně záleží i na místě. V případě, že se budu vyskytovat někde v horách, kde jsou stěží základní tábory, nemám vůbec žádný problém se spaním ve stanu. Ale tento problém už bych měl například ve zmiňované Francii, kde je tolik skvělých a cenově dostupných možností…

Tenhle článek je vlastně jen o tom si tak hezky připomenout, s čím vším je možné se na cestách v rámci ubytování setkat a čeho všeho lze využít, a to všechno prostě jen pro zpříjemnění cesty, ať už je jakákoli a kamkoli. Rozhodně nejde o nějaké hvězdičky hotelů (když tak přemýšlím, vůbec nevím, jestli hotely co jsem kdy byl vůbec mají něco takového). Také není třeba řešit, jestli je ta velká možnost výběru a spousta informací na dosah přes internet dobrá nebo ne. Ty možnosti jsou prostě teď a tady na dosah, tak vaší cestě jednoduše zkuste přidat to další  potěšení! A poslední tip, zkuste například tyto pěkné stránky (anglicky).

Držím palce při výběru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...