Napsal Miloš | 2 komentářů | Kategorie Ostatní | Přečteno 13,994×
Malý průvodce mezi průvodci
Tento článek má za cíl pomoci v orientaci mezi dostupnými turistickými průvodci na trhu. Víc než recenze to je zejména můj subjektivní pohled.
Stalo se vám, že jste chtěli vyrazit do některé alespoň trošku méně známé země, bez cestovky, a nechtěli jste se spoléhat jen na internet případně na informace až na místě? Pak je tu snadná pomoc v podobě turistického průvodce – určitě všichni vědí o co jde. Tahle malá (někdy ne až tak malá 🙂 knížka vám může pomoci s orientací v dané zemi, ubytováním a stravováním, dopravou a vůbec všemi ostatními informacemi, které jsou pro místního samozřejmostí, ale ne tak docela pro návštěvníka.
Na našem trhu je dostupná poměrně velká nabídka, ať již původně českých nebo zahraničních, případně českých verzí zahraničních průvodců. Kdo se v tom má orientovat? Jak vybrat toho nejlepšího? Nuže, pojďme na to – zkusím nadhodit ty nejznámější… Ještě jednou ale upozorňuji, že jde o subjektivní pohled a také pozor na to, jednotlivá vydání se mohou mírně lišit s novější verzí konkrétního průvodce. Většina z nich se pyšní „speciální vazbou“, která by měla přežít vaše náročné cesty a také dost vysokou cenou.
LONELY PLANET [ web | cz verze ]
Asi nejznámější a pravděpodobně i nejpoužívanější průvodci, původem z Austrálie. Je na trhu už od sedmdesátých let 20.století a k dnešnímu dni bylo vydáno přes 600 nejrůznějších publikací o cestování. Z mého pohledu jsou průvodci Lonely Planet obsahově velmi dobře rozvržené – skvěle a rychle se v nich orientuje, množství obsažených informací je dostatečné (nikoli vyčerpávající). V podstatě jsou zde sepsány stručné informace o zemi, rozdělení jednotlivých regionů, kde se dobře najíst a napít, ubytovat a na jaké památky či jiné zajímavosti můžete narazit. Toť vše, nic víc zde nehledejte. Použitý papír i vazba jsou velmi kvalitní, alespoň mě tedy vyhovují. Taková malá příjemná věc, která se mi u Lonely Planet líbí je zaprvé velká barevná mapa se šipkou označenými místy toho „nej“ a za druhé pár doporučení zajímavých věcí/míst v každé kapitole průvodce. Pokud mám zmínit nevýhodu, tak je to trošku paradoxní – protože podle nich jezdí většina turistů/cestovatelů, mnohdy jsou vybraná cool místa zabrána či přeplněna ostatními – prostě protože jeli podle stejného schématu jako vy, tedy dle Lonely Planet. Lonely Planet vycházejí i v češtině, což pro někoho může být opravdu velká výhoda.
ROUGH GUIDES [ web | cz verze ]
Založeno v roce 1981 v Anglii. Obsažených informací je tu většinou nepoměrně víc než v Lonely Planet (pro příklad, pokud se nacházíte v nějaké oblasti, pro kterou je specifický určitý zvyk obyvatel, je tento zvyk na speciální stránce velmi podrobně popsán). Přesto mám u Rough Guides několik ale… Použitý papír je naprosto otřesný a nepříjemný na dotek, jednotlivé stránky prosvítají z druhé strany, font příliš maličký… pro mě docela nepoužitelné. Také se mi zdá, že v těchto průvodcích jaksi chybí „cestovatelská duše“, jinými slovy, že to je prostě jen spousta textu, ne zcela citlivě poskládána do jednoho celku. Tím neříkám, že byste je neměli zkusit, ale já je prostě nemusím :). Téměř 70 titulů je k mání i v češtině (i když kvalita překladů je, podobně jako u české verze Lonely Planet, velmi kolísavá), což je jistě nezanedbatelné plus! U novějších vydání je také v ceně přiloženo DVD.
BRADT GUIDES [ web ]
Absolutní špička! 🙂 Bradt Guides začali vycházet v roce 1974 a pro mě jsou opravdu těmi nej, a to z jednoduchého důvodu – jsou psány s velkým entuziasmem a zároveň lidmi, kteří v daném regionu dlouhodobě pobývají/pobývali, nebo jsou s ním nějak jinak spojeni. Dokonce z nich trošku sálá atmosféra té dané země. Obsahově jsou skvěle vyvážené, přehledné a tak nějak inteligentně uspořádané, od všeho je tam to důležité a často i něco navíc, ale ne zase tolik, aby to stížilo orientaci v knížce. Jakmile ji třeba v letadle otevřete, baví vás v ní listovat, protože informace zde napsané jsou střízlivé a jednoduše čtivé. Zatím vyšlo necelých 100 titulů a mnoho z nich o zemích, které u jiných vydavatelů vůbec nebyly vydáný (např. určité africké destinace). V češtině sice (zatím) nevychází, ale lze je velmi jednoduše objednat přes interntet na jejich webových stránkách (do 3-4 dnů je máte doma).
FOOTPRINT GUIDES [ web ]
Neměl jsem moc příležitostí Footprint Guides „prozkoumat“, měl jsem v ruce jen průvodce Namíbií…, ale dost mě to zklamalo. Divný rozměr knížky (desně vysoká!), chaoticky uspořádané kapitoly, velmi často odkazy „pod čarou“, které narušují plynulost čtení… Ale zkuste, třeba vám bude vyhovovat.
NATIONAL GEOGRAPHIC [ web ]
Poměrně nová sada průvodců od známých Lonely Planet, plně v češtině. Zatím je v nabídce jen pár obvyklých destinací (Egypt, Itálie, Řecko, Irsko atd.), ve kterých je kladen důraz hlavně na fotografie a zajímavosti dané země, naopak ubytování, stravování apod. je zde dost potlačeno. Podle mého názoru to mohou být skvělé publikace pro lidi, kteří nechtějí cestovat naslepo a mají určité věci zařízeny předem, přesto chtějí o dané zemi alespoň v rámci možností a času aktivně něco poznat. Použitý papír je velmi kvalitní, ale také je celá knížka kurevsky těžká :).
BASET PRŮVODCI [ web ]
Průvodci, které se zameřují hlavně na faunu a floru. Praktické informace tu nehledejte, ale zato obsahuje skvělý přehled většiny známějších zvířat a rostlin v dané zemi včetně pěkných barevných fotografií. Zatím je k dispozici jen pár titulů/destinací, ale pokud chcete vědět co že bylo tamto chlupaté žíhané zvířátko, co jste viděli dopoledne, berte to.
MERIAN LIVE [ web ]
Něco jako průvodci do kapsy, také plně v češtině. Obsahují velmi dobře zpracovanou a podrobnou mapu země, TOP 10 zajímavostí a TOP 10 toho co vidět a zažít plus vybrané tipy na ubytování, restaurace, národní parky, muzea a podobně. Vlastně je to takový soupis těch nej věcí v dané zemi. Stručné, přehledné, cenově velmi příznivé… takže vlastně proč ne? Jako doplňek nebo pro kratší cestu je fajn.
MARCO POLO [ web ]
V češtině, nemám s nimi zkušenost.
BERLITZ [ web ]
Levný lapesní průvodce v češtině, napěchovaný informacemi o zemi, jejích zajímavostech, zvycích a podobně. Není v něm sice moc navíc než co se dá najít běžně na internetu, máte to ale pěkně přehledně v malé knížtičce, což je nesporná výhoda. Pokud ho sebou vezmete například jedete-li do nějakého velkoměsta a tam chcete stihnout všechna důležitá muzea a podobná místa, určitě pro tyto obsažené informace doporučuji. I když ruku na srdce, určitě bylo nutné např. v průvodci Jižní Afrika, dát jako největší zajímavost na první místo kasino???
Ještě se můžeme setkat se speciálními průvodci, přiloženými např. v časopisech (Koktejl apod.) a určitě je na trhu i x dalších, ale ty již neznám a tak o nich ani nepíšu.
…a závěr? Pokud nevíte, po kterém průvodci sáhnout, jednoduše zvolte Lonely Planet – určitě tím nic nepokazíte. A jako vždy jeden netradiční tip, tentokrát pro extrémisty – zkuste tohle (nebo tohle).
Jinak pokud znáte ještě nějaké další průvodce (nejsou tady a měli by být), dejte určitě vědět…
Update 2013: Tak po delší době musím napsat, že Bradt šel dosti do kopru (základní informace jako například jakou trasu a proč průvodce doporučuje, top místa apod. zcela chybí), zato Lonely Planet se do toho opřel a neustále průvodce modernizuje a jsou myslím naprosto s odstupem nejlepší. Bradt jsem v poslední době koupil jen proto, že neexistuje LP (v případě Faerských ostrovů) a stejně to je špatné – takže je vlastně lepší koupit LP severní Evropy a tam je to vše popsáno lépe…
super clanek
Stopařův průvodce galaxií.