15.12.2023

Napsal | Žádný komentář | Kategorie , | Přečteno 168×

Na skok do Asuánu za Agathou Christie a Abu Simbel

Na skok do Asuánu za Agathou Christie a Abu Simbel

Je už jen málo nádherných starých světů, které si člověk může v dnešní době užít. Jedním z nich je i ikonický hotel Old Cataract v egypstkém Asuánu, který proslavila třeba Agatha Christie, jež tam pobývala skoro rok a napsala slavnou Smrt na Nilu. A kam jsem si na pár dní zajel nasát tu atmosféru, a hlavně vidět chrám Abu Simbel.

 
Co se toho krásného hotelu Old Cataract týče, můžete dokonce mrknout do pokoje Agathy Christie, kde je pořád původní nábytek a zařízení! Pobylo tam i mnoho dalších osobností, nicméně já to bral spíš jako takovou třešničku na dortu a soustředil se na to hlavní – chrám Abu Simbel, postavený Ramsesem II. Ten jsem toužil spatřit už od dětství, dokonce víc než pyramidy! A byť relativně malý, je to pořád podívaná.
 
Problémem Egypta není to, že by tam „nic nebylo“, ale spíš tak trochu samotní Egypťané. I když jsem v této zemi nebyl poprvé a vůči různým prodejcům jsem dost odolný, asi nikde jinde není tak únavné se jen tak pohybovat po tržištích, ulicích a vůbec veřejném prostoru; a když konečně zvládnete jednoho, šup sem s dalším a pořád dokola, však to znáte ?. No jo, jenže ty dechberoucí úkazy, kterým oči skoro nevěří a mysl není schopna pojmout, jsou tímto tak moc rušeny, až je to prostě škoda. Zajímavý mi ale přijde rozdíl mezi Egypťany a Núbijci na jihu, pro někoho možná podobné, pro mě noc a den. Núbijci jsou zdrženlivější, přemýšlivější, veselejší a s daleko tmavší pletí. A navíc ty jejich úžasně zářící oči! Ale i tak pro mě osobně Egypt asi už navždycky zůstane spíš ve formě imaginace – víte co, když si prostě jen představujete starou Káhiru a její tržiště a vůbec celé to prastaré egyptské království, nebo aspoň vraždy na parnících či čaj vysoko na pyramidách v minulém století, daleko víc než současnost.
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...